کولرگازی

آشنایی با روش‌های تنظیم کنترل کولر گازی

تنظیم-کنترل-کولر-گازی

یادگیری کار با ریموت کنترل کولر گازی بسیار حائز اهمیت است، آموزش تنظیم کنترل کولر گازی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به درستی از دستگاه خود استفاده کنید. هریک از دکمه‌ها و حالت‌های موجود بر روی ریموت کنترل قابلیت و کارکرد مخصوص خود را دارند. هدف شرکت‌های سازنده از طراحی حالت‌های مختلف، بر طرف کردن نیاز تمامی کاربران هست. برخی از کولر گازی در فصل سرما و برخی در فصل گرما استفاده می‌کنند، البته کولرگازی‌های جدید دارای هر دو حالت سرمایشی و گرمایشی کی باشد تا نیازهای مختلف را در تمامی فصول برطرف کند. اگر نمی‌دانید که نحوه‌ی تنظیم کولر گازی با کنترل به چه صورت است، ما در این مقاله نحوه‌ی کار کرد تمامی دکمه‌های ریموت کنترل کولرگازی را برای شما توضیح خواهیم داد.

کارکرد دکمه‌های کنترل کولر گازی

هریک از دکمه‌های موجود بر روی ریموت کنترل کولرگازی کارکرد مخصوص خود را دارند که در ادامه کارکرد هریک را مورد برسی قرار می‌دهیم. برخی از این حالت‌ها برای کمتر شدن صدای کولر، تغییر دادن دمای کولر و قرار دادن دستگاه بر روی حالت سرما یا گرما طراحی شده اند. شما می‌توانید از طریق دکمه‌های مختلف به تنظیم کنترل کولر گازی خود بپردازید.

تنظیم-کولر-گازی-با-کنترل

دکمه روشن/خاموش

کار کرد این دکمه‌ی برای خاموش یا روشن کردن کولرگازی استفاده می‌شود. شما زمانی که قصد روشن کردن کولر را دارید، می‌توانید از دکمه‌ی on و هنگامی که می‌خواهید دستگاه را خاموش کنید از دکمه‌ی off استفاده کنید.

دکمه حالت کارکرد mode

دکمه‌ی حالت کارکرد کولر گازی جزو مهم ترین گزینه‌های موجود بر روی ریموت کنترل هست و از طریق حالت mode می‌توان به تنظیم کنترل کولر گازی پرداخت. با انتخاب دکمه‌ی کارکرد یا mode شما با پنج حالت سرما، گرما، اتوماتیک و فن مواجه می‌شوید. از طریق این دکمه‌ی می‌توانید حالت دلخواه خود را بسته به شرایط انتخاب کنید. در ادامه به نحوه‌ی کارکرد هریک از این پنج حالت می‌پردازیم.

تنظیم-کنترل-کولر-گازی-ال-جی

دکمه‌ی فن fan در کنتر کولر گازی

با زدن دکمه‌ی فن بر روی کنترل شما کارکرد کولر را بر روی حالت فن قرار می‌دهید. در حالت فن کندانسور خاموش است، در این صورت فن داخلی شروع به کار کردن می‌کند. فن کولرگازی مانند پنکه عمل می‌کند، در فصل بهار که نیاز به گرما یا سرما نیست تنها تهویه‌ی هوا لازم است، بنابراین حالت فن کولر بیشتر در فصل بهار کاربرد دارد. همچنین با استفاده از انتخاب سرعت فن می‌توانید نوع سرعت فن را در حالت‌های مختلف کم، متوسط، زیاد و اتوماتیک تنظیم کنید. اگر نمی‌دانید که چرا کولر گازی روی فن کار می‌کند، می‌توانید مقاله‌ی دیگر ما را مطالعه کنید.

حالت گرما heat در کنتر کولر گازی

حالت گرمای کولرگازی در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با فعال کردن این حالت کولر شروع به تولید کردن هوای گرم می‌کند، بر روی ریموت کنترل حالت گرما به شکل یک خورشید نشان داده می‌شود.

حالت سرما cool در کنتر کولر گازی

دکمه‌ی خنک یا سرما در کولر گازی به شکل دانه‌ی برف نمایش داده می‌شود. حالت سرمایشی کولر گازی بیشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و با فعال کردن این حالت می‌توانید از سرمای کولر نهایت لذت را ببرید. معمولاً در هنگام تنظیم کنترل کولر گازی ال جی و سایر برندها با این گزینه مواجه خواهید شد.

حالت خشک dry در کنتر کولر گازی

نام دیگر حالت خشک حالت رطوبت گیر نیز هست. با فعال کردن حالت خشک کولر گازی میزان بسیار زیادی از رطوبت هوای محیط را دریافت می‌کند. این حالت مختص مناطق مرطوب و شرجی مانند جنوب کشور هست. می‌توانید این گزینه را در تنظیمات ریموت کولر گازی هایسنس و سایر برندهای دیگر مانند ال جی، سامسونگ و جنرال مشاهده کنید.

حالت اتوماتیک auto در کنتر کولر گازی

در این حالت کولر در حالت اتوماتیک قرار گرفته و کولرگازی با توجه به دمای محیط دمای خود را تنظیم می‌کند. با فعال کردن حالت اتوماتیک دیگر نیاز نیست خودتان نسبت به تغییر دمای کولر اقدام کنید. خود کولر با توجه به دمای اتاق حالت سرمایشی و گرمایشی خود را تنظیم می‌کند.

دکمه تنظیم درجه حرارت temp

دکمه تنظیم حرارت از آن جایی که از نامش مشخص است برای تنظیم دمای کولر گازی به کار می‌رود. توصیه می‌شود که دمای کولر را بر روی ۲۲ تا ۲۵ درجه قرار دهید زیرا دمای متعادل انسان همین مقدار هست. با تنظیم کردن دما بر روی ۲۲ تا ۲۵ درجه دمای بدن شما متعادل بوده، نه گرم و نه سردتان خواهد شد. برخی مواقع ممکن است کولر گازی در محیط باد گرم پخش کند، در مقاله‌ی دیگر بیشتر توضیح داده شده است که چرا کولر گازی باد گرم میزند. شما برای رفع این مشکل با استفاده از گزینه‌ی تغییر دما می‌توانید دما‌ی کولر را به طور دلخواه تنظیم کنید.

روش-تنظیم-کنترل-کولر-گازی-سامسونگ

کارکرد دکمه سلامت health در کولر گازی

حالت سلامت قابلیت جدید موجود در کولر گازی‌ها هست. با فعال کردن این حالت بر روی نمایشگر شکل برگ ظاهر می‌شود. از تکنولوژی پمپاژ اکسیژن در این حالت استفاده شده است، مولکول‌های اکسیژن را یونیزه کرده، بار منفی آن‌ها را گرفته و به داخل محیط پخش می‌کند. همچنین این قابلیت باکتری‌ها، گرد و خاک را از بین می‌برد.

نقش دکمه‌ی پاک کننده clean در کولر گازی

هنگام تنظیم کولر گازی سامسونگ با کنترل ممکن است با دکمه‌ی پاک کننده رو به رو شوید. این حالت برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها در کولر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش تنظیم کنترل کولر گازی سامسونگ در حالت پاک کننده به این صورت است که با فعال شدن این حالت رطوبت موجود در کولر گازی گرفته شده و خشک می‌کند، همچنین بو نامطبوع را نیز از بین می‌برد. در صورتی که کولر بر روی حالت‌های خنک یا خشک باشد، حالت پاک کننده نیز کار می‌کند. حالت clean با عنوان‌های مختلف مانند coli dry، self clean، auto clean بر روی ریموت کنترل کولرهای مختلف وجود دارد.

حالت صرفه جویی economy در کنتر کولر گازی

نام دیگر این حالت smart saver هست، البته با اسامی مختلف دیگر مانند energy saving نیز شناخته می‌شود. کاربرد این حالت برای کاهش هزینه‌ها بابت قبض برق و میزان برق مصرفی دستگاه هست.

دکمه‌ی خاموش شدن اطلاعات صفحه نمایش dimmer

با فشار دادن دکمه‌ی dimmer اطلاعات موجود ب روی نمایشگر کنترل کولر گازی خاموش شده و دیگر هیچ اطلاعاتی نشان داده نمی‌شود. برای ظاهر کردن اطلاعات موجود بر نمایشگر می‌توانید دکمه‌های دیگر را فشار دهید، با زدن هر دکمه‌ی دیگر مجدداً اطلاعات نمایش داده می‌شوند.

حالت خواب sleep در کنتر کولر گازی

در برخی از کولر گازی‌ها حالت خواب طراحی شده است، در حالت سرما هر یک ساعت یک درجه افزایش یافته و در حالت گرما هر یک ساعت دما دو درجه کاهش می‌یابد تا شما با خیال راحت استراحت کنید.

کارکرد حالت آرام quiet در کنتر کولر گازی

حالت آرام در کولر گازی‌های اینورتر وجود دارد، برای آشنایی با طرز کار اینورتر می‌توانید از مقاله‌ی دیگر ما استفاده کنید. با فعال کردن این حالت کولر گازی در حالت دور کمپرسور و فن درحالت کم قرار می‌گیرد.

حالت حداکثر turbo در کنتر کولر گازی

نام دیگر حالت turbo، jet cool هست و فرایند خنک سازی محیط را باسرعت بالاتری به انجام می‌رساند. با فعال شدن این قابلیت دستگاه با تمام قدرت شروع به کار کرده و  دمای محیط را کاهش می‌دهد. به مدت ۳۰ دقیقه بدون در نظر گرفتن دمای محیط باد خنک را به محیط پخش می‌کند. اگر طی مدت زمان طولانی از کولر گازی استفاده نکرده اید و خاموش بوده است، برای تنظیم کنترل کولر گازی می‌توانید از حالت turbo استفاده کرده و در مدت زمان کوتاه به خنک سازی هوای گرم اتاق بپردازید.

تنظیم-کنترل-کولر-گازی-جنرال

کارکرد قفل کودک hold در کنتر کولر گازی

در بعضی از مدل‌ها با نگه داشتن دکمه‌های مثبت و منفی قفل کودک فعال می‌شود. در صورتی که قصد غیر فعال کردن قفل کودک را دارید، دستتان را مجدداً بر روی دکمه‌های مثبت و منفی نگه دارید.

حالت تشخیص دما feeling

با فعال شدن حالت تشخیص دما یا feeling کولر گازی از طریق سنسورها دمای محیط را تشخیص می‌دهد، دمای تعیین شده را به برد کولر گازی انتقال می‌دهد.

دکمه‌ی روشن کردن نمایشگر lamp

دکمه‌ی لامپ برای روشن شدن صفحه نمایش به کار می‌رود، شما می‌توانید با استفاده از این گزینه صفحه‌ی نمایشگر را روشن کنید.

حالت تعیین جهت باد swing

نام دیگر این دکمه هدایت باد کولر نیز هست، با انتخاب این حالت جهت باد یا هوای باد تولید شده توسط کولر گازی هدایت می‌شود. عملکرد این دکمه مانند چرخش پنکه هست، پنکه با چرخشی که دارد باد را در تمام نقاط پخش می‌کند. جالب است بدانید جهش باد از طریق پره‌های داخل پنل انجام می‌شود که به اصطلاح به آن swing گفته می‌شود. در هنگام تنظیم کنترل کولر گازی جنرال با گزینه‌ی تعیین جهت باد مواجه خواهید شد.

تنظیمات-ریموت-کولر-گازی-هایسنس

دکمه تنظیم زمان سنج time setting در کولر گازی

با اعمال تنظیمات دلخواه خود بر روی گزینه‌ی زمان سنج شما زمان خاموش یا روشن شدن دستگاه را خودتان انتخاب می‌کنید. این حالت بر اساس زمان تعیین شده توسط شما تنظیم و انجام می‌شود.

دکمه‌ی تنظیم/توقف زمان سنج timer set/cancel

از این دکمه برای زمانی استفاده می‌شود که شما می‌خواهید زمان روشن یا خاموش شدن کولر را تنظیم/متوقف کنید.

دکمه روشن/خاموش کردن فیلتر پلاسما plasma

در برخی از کولرهای گازی فیلتر‌های مختلفی به کار رفته است، یکی از این فیلترها پلاسما نام دارد. فیلتر پلاسما وظیفه‌ی ازبین بردن باکتری، عوامل آلرژی زا، قارچ‌ها، ویروس‌ها، بوی بد، گرد و خاک را دارد. این فیلتر با جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها تصفیه‌ی هوای محیط را بر عهده دارد. از این دکمه برای روشن یا خاموش شدن فیلتر پلاسما استفاده می‌شود. دکمه‌ی روشن یا خاموش شدن فیلتر پلاسما به شما این امکان را می‌دهد تا نسبت به فعال با غیر فعال کردن این فیلتر اقدام کنید.

دکمه‌ی خاموش شدن خودکار sleep mode auto

در زمان‌هایی که در خانه حضور ندارید یا در حال استراحت کردن هستید می‌توانید از این حالت استفاده کنید.

دکمه‌ی ریست reset

کلمه‌ی ریست به فارسی به معنای تنظیم مجدد هست. حالت تنظیم مجدد بعد از تعویض باتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی مواقع ممکن است بخواهید تا تنظیمات کولر به حالت اولیه ی خود برگردد، در این صورت با تنظیم مجدد می‌توانید به تنظیمات قبل برگردید. در صورتی که دوست داشتید تا آشنایی بیشتری با نحوه‌ی عملکرد کولر‌های گازی داشته باشید مقاله‌ی کولر گازی چطور کار می کند را مطالعه کنید.

گزینه‌ی تنظیم تایمر کولر گازی

ممکن است در برخی از کولر گازی‌ها گزینه‌ی set وجود نداشته باشد، در این صورت عبارت timer on نشان داده شده و با کمک دکمه‌های مثبت/منفی می‌توانید زمان روشن شدن کولر را تنظیم کنید. هنگام تنظیم زمان خاموش شدن کولر دکمه‌ی تایمر را فشار دهید، سپس زمان مورد نظر را تنظیم کرده و مجدداً دکمه‌ی تایمر را فشار دهید. اگر می‌خواهید تنظیمات تایمر را پاک کنید، می‌توانید دکمه‌ی تایمر را فشار داده و گزینه‌ی پاک کردن یا clear را انتخاب کنید.

سخن پایانی

برای تغییر و تنظیم دما یا نحوه‌ی کارکرد کولرگازی بر روی ریموت کنترل دکمه‌های متفاوتی وجود دارد و هریک از آن‌ها ویژگی و قابلیت‌های خاص خود را دارند. با وجود گزینه‌های مختلف بر روی ریموت کنترل کولرگازی شما قادر به تنظیم دما، تغییر جهت وزش باد، تنظیم زمان کارکرد، فعال کردن قفل کودک و تنظیم مجدد دستگاه خود هستید. در این مقاله به نحوه‌ی تنظیم کنترل کولر گازی در حالت‌های مختلف پرداختیم تا شما بتوانید به درستی از دستگاه خود استفاده کنید.

سوالات متداول

حالت خواب sleep بر روی ریموت کنترل کولرگازی چگونه کار می‌کند؟

جهت تنظیم خاموش شدن خودکار کولرگازی از حالت خواب استفاده می‌شود.

حالت تغییر جهت باد swing چه کاربردی دارد؟

با تنظیم این حالت بر روی ریموت کنترل می‌توانید به تغییر جهت وزش باد بپردازید.

دکمه‌ی mode در کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

با استفاده از حالت mode می‌توانید حالت‌های مختلف کولر را مانند حالت سرمایش، گرمایش، اتوماتیک و فن را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *