پکیج

تفاوت موتورخانه و پکیج

تفاوت موتورخانه و پکیج

تفاوت موتورخانه و پکیج

تفاوت موتورخانه و پکیج را در این مقاله برای بررسی به اشتراک گذاشته ایم تا خودتان در این باره مقایسه کنید. بررسی درباره این موضوع که موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج، به مزیت ها و اشکالات هر سیستم خواهیم پرداخت. در ابتدا به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم تا بیشتر درباره آنها بدانیم. بعد از دانستن اطلاعات کلی به تفاوت موتورخانه و پکیج می پردازیم.

معرفی موتورخانه های جدید

در ساختمان های بزرگ تجاری، مسکونی، اداری و … از یک موتور خانه مرکزی در زیر زمین استفاده می شود که تمام اجزای سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان در آنجا قرار گرفته و دو دستگاه اصلی یعنی چیلر و عمل سرد کردن آب سرد و گرم کردن آب را بر عهده دارند. در حال حاضر بیشترین رقابت بین استفاده از پکیج و موتورخانه است. در ادامه با ارائه دلایل منطقی به بررسی پکیج و موتورخانه خواهیم پرداخت.

میزان مصرف انرژی:

تشخیص میزان مصرف سوخت و انرژی در هر کدام با بررسی نحوه تولید حرارت در آن ها مشخص خواهد شد.
چگونگی کار پکیج و نحوه تولید حرارت: در پکیج دیواری آب با استفاده از سوختن گاز مایع در دستگاه گرم می شود و با استفاده از پمپ سیرکولاتور در داخل پکیج به حرکت در آمده و به کمک لوله کشی های ساختمان در دو منظور استفاده می گردد. اگر از رادیاتور در ساختمات استفاده شده باشد قسمتی از آب گرم به داخل رادیاتور رفته و با حرکت و چرخشی در لوله های رادیاتور باعث گرم شدن منزل یا محل کار در فصول سرد سال می شودو اگر سیستم گرمایش به صورت گرمایش از کف در نظر کرفته شده باشد آب درون لوله های تعبیه شده در کف ساختمان رفته و از آن طریق کل محیط را گرم می کند. قسمت های دیگر آب گرم شده در پکیج به کمک لوله کشی ساختمان برای مصرف ظرفشویی، ماشین لباسشویی و سرویس بهداشتی هدایت می شود. پکیج قابلیتی که دارد این است که می تواند به صورت مجزا و مستقل در یک واحد ساختمانی قرار گیرد.

تفاوت موتورخانه و پکیج

 

چگونگی عملکرد موتورخانه: چگونگی کارکرد موتورخانه بسیار شبیه به پکیچ است با این اختلاف که در سیستم موتورخانه هم فضای خیلی بیشتری اشغال می شود و هم اینکه از دیگ های بخار آب و مشعل های حجیم استفاده می شود که با این توصیف پیداست که میزان انرژی مصرفی در موتورخانه بسیار بالاتر از پکیج است. همانطور که می دانید سوخت موتور خانه گاز یا گازوئیل می باشد که پس از داغ شدن آب تا حد تنظیم شده، دود تولید شده توسط دودکش خارج شده و آب گرم توسط پمپ آب به لوله های کار گذاشته شده از موتورخانه تا داخل هر واحد هدایت می شود. در داخل هر واحد هم آب گرم به مکان های مصرفی از قبیل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام هدایت می شود. حرارت ایجاد شده در دیگ بخار از سه طریق می تواند برای گرم کردن ساختمان بخ کار رود: 1- فن کوئل 2- رادیاتور ها 3- سیستم گرمایش از کف

با توجه به مطالب بالا می توان این طور استنباط کرد که میزان مصرف انرژی و سوخت در موتورخانه ها به مراتب بالاتر از پکیج است و اصلا قابل مقایسه با میزان مصرفی انرژی پکیج نمی باشد. نکته دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد این است که میزان هدر رفت سوخت و انرژی در موتوخانه ها چندین برابر پکیج است. به این خاطر که هم فاصله موتورخانه تا واحد ها زیاد می باشد و هم اگر عایق بندی صحیح در تجهیزات ساختمانی موتورخانه تا لوله های واحد ها صورت نگرفته باشد حرارت قابل توجهی در مسیر لوله تا داخل ساختمان هدر می رود. در حالی که در صورت استفاده از پکیج با در نظر گرفتن این نکته که مسیر لوله بسیار کوتاه تر است در نتیجه میزان هدر رفت انرژی نیز کمتر خواهد بود. نکته دیگری مه می تواند گرمای مورد نیاز یک مجتکع مسکونی بسیار بزرگ یا هتل و یا یک بیمارتان را تامین کند که این مقدار مصرف انرژی قابل قبول است به این شرط که راه های کاهش مصرف انرژی در موتور خانه لحاظ شود. در واقع می توان گفت میزان مصرف بالای انرژی در موتوخانه در زمان استفاده از یک مجتمع بزرگ با توجه به راندمان بالای حرارتی قابل قبول است به ظرط اینکه هدر رفت انزژی حتما بررسی شدذه باشد.

افزودن بر مطالب ذکر شده در بالا در سیستم موتور خانه ای تنظیم میزان مصرف انرژی و صرفه جویی ددر سوخت به دلیل اینکه تعداد افرادی که از گرمای آن بهره می برند بسیار بالاست کار فوق العاده دشواری می باشد و نیاز به فرهنگ سازی دارد. به عنوان مثال وقتی در یک خانواده در یک مجتمع بزرگ به مسافرت رفته باشند و حرارت داخلی ساختمان را از طریق ترموستات داخلی قطع نکرده باشند تا وقتی که به به منزل بر میگردند انرژی حرارتی زیادی از بین خواهد رفت. در حالی که این مدیریت مصرف انرژی در استفاده از پکیج بسیار راحت تر می باشد. همین امر باعث تفاوت پکیج و موتورخانه می شود.

تفاوت موتورخانه و پکیج

 

میزان آلایندگی پکیج در مقایسه با موتور خانه:

همان طور که در بخش نحوه کار موتور خانه توضیح داده شد، سوخت مورد نیاز موتور خانه گاز و گازوئیل می باشد و از آنجا که اصولا نصب دودکش در موتورخانه و اصلاح بهبود نحوه خروج گاز های آلاینده از دودکش به شکل اصولی مورد بررسی قرار نمی گیرد به جرات می توان گفت که میزات آلایندگی موتورخانه ها بسیار بیشتر از پکیج است. البته باز هم لازم به ذکر است در صورت استفاده از پکیج دارای دودکش مسئلهبررسی کردن نحوه عملکرد صحیح آن برای خروج گاز های احتراقی بسیار مهم است و اگر این مسئله مورد توجه قرار نگیرد چه بسا باعث مسمویت اهالی ساکن ساختمان می شود.

صرف هزینه در نصب و راه اندازی پکیج و موتورخانه:

این مسئله از زوایای مختلف از قبیل هزینه خرید، پرداخت هزینه های سوخت، نصب و نگه داری پکیج دیواری و مقایسه با موتورخانه ساختمان قابل بررسی است. در مورد هزینه های مربوط به خرید و نصب می توان اینطور عنوان کرد که برای تهیه پکیج هزینه بسیار کمتری متحمل خواهد شد اما تهیه و آماده سازی موتورخانه شامل هزینه های زیادی می باشد. (البته برای موتورخانه تقسیم بر تعداد واحد ها می شود اما باز هم بیشتر ازپکیج است) از سوی دیگر هزینه های مربوط به مصرف سوخت و همچنین سرویس و نگهداری از موتورخانه (عایق کاری حرارتی لوله ها) چندین برابر پکیج می باشد. هزینه های تعمیر و تعویض لوله های آب موتور خانه اگر دچار ترکیدگی یا نشتی شود بسیار بالاست. در بحث پکیج های مطرح در بازار ایران می توان به پکیج دیواری ایران رادیاتور و پکیج دیواری بوتان اشاره کرد.

تفاوت موتورخانه و پکیج

گرمای پکیج مطلوب تر است یا موتورخانه:

از آنجایی که تولید حرارت در موتور خانه در مقیاس بالاتری با پکیج ایجاد می شود پس در نتیجه گرمای ایجاد شده در موتورخانه ساختمان بسیار مطلوب تر و دائمی تر از پکیج است.

تولید صدا در کدام یک بیشتر است؟

یکی از مشکلات بزرگ در استفاده از موتورخانه به عنوان منبع حرارتی ساختمان سر و صدای زیاد آن به خاطر استفاده از دیگ و پمپ می باشد که این عامل باعث سر و صدای زیادی می شود. حتما باید دیوار و سقف موتورخانه را عایق کاری کنند. در حالیکه مثلا پکیج دیواری بوتان به اندازه یک آبگرمکن صدا تولید می کنند.

نصب و راه انداری کدام یک سریعتر است؟

نصب یک دستگاه پکیج می تواند حداکثر در چند ساعت صورت پذیرد در حالیکه برای نصب و راه اندازی موتور خانه زمان و انرژی زیادی مصرف می شود. از طرفی اگر تجهیزات موتورخانه مشکلی پیدا کند باید یک مدت طولاتی تری صرف شود تا تعمیرات قطعات انجام گیرد. همین امر باعث نداشتن آب گرم مصرفی و حرارتی می شود. همین مورد در باره پکیج نهایتا یک روز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *