کولرگازی

علت برق داشتن بدنه کولر گازی

علت برق داشتن بدنه کولر گازی

آیا برق دار بودن بدنه ی کولر گازی خطرناک است؟ بعضی اوقات ممکن است در هنگام استفاده از اسپیلت متوجه برق موجود در بدنه دستگاه شوید. کولر گازی هم مانند سایر لوازم الکترونیکی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که ممکن است به دلیل اتصالی برق در هر یک از این قطعات برق داشتن بدنه کولر را احساس کنید. از مشکلاتی که در حین استفاده از کولر گازی ممکن است رخ دهد، برق داشتن بدنه کولر است که دلایل مختلفی مانند سرایت کردن برق کمپرسور به دستگاه، لخت شدن سیم های رابط و وصل نبودن کولر به سیم ارت باعث ایجاد جریان برق در بدنه دستگاه می شوند. در این مقاله ما به بررسی علت برق داشتن بدنه کولر گازی پنجره ای خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: اسپلیت یا اسپیلت ؟ کدام صحیح است؟

علت-برق-داشتن-بدنه-کولر-گازی

علت برق داشتن بدنه کولر گازی پنجره ای

فرسودگی سیم های رابط

علت برق داشتن کولر گازی پنجره ای می تواند لخت بودن سیم های رابط باشد. اگر متوجه اتصالی یا لخت بودن سیم های رابط دستگاه شدید فورا آن ها را بررسی کنید، برای جلوگیری از این مشکل تمام سیم های رابط را از نظر لخت شدن و فرسودگی با دقت نگاه کنید می توانید با استفاده از سیم برق دور تا دور سیم های رابط را بپوشانید.

نقش سیرابط فرسوده در برق داشتن بدنه کولر گازی

نشتی برق کمپرسور

ممکن است برق از سیم پیچ های کمپرسور یا همان موتور کولر گازی به بدنه ی دستگاه منتقل شود. یکی از پر مصرف ترین و مهم ترین قطعات کولر گازی کمپرسور است، کمپرسور یا همان موتور کولر به قطعات دیگری مانند خازن و ترموستات متصل است. کمپرسور برای اتصال به سایر قطعات سیم پیچ های مخصوص خود را دارد، ممکن است به دلیل نشتی برق، جریان برق از کمپرسور به بدنه ی کولر انتقال یابد و باعث برق دار شدن بدنه دستگاه شود. البته بهتر است بدانید احتمال نشتی برق در کولر گازی های پنجره ای بسیار کمتر از مدل های دیگر کولر گازی است.

پریدن فیوز برق در کولر گازی

یکی از مشکلاتی که باعث می شود جریان برق در بدنه ی کولر گازی احساس شود، پریدن فیوز برق دستگاه است. برای رفع این مشکل از فیوز مناسب استفاده کنید.

پریدن-فیوز-کولر-گازی-و-برق-دار-شدن-بدنه-آن

عدم اتصال دستگاه به سیم ارت

عدم اتصال کولر گازی به سیم ارت ممکن است علت برق داشتن بدنه کولر گازی پنجره ای باشد. شما می توانید برای رفع چنین مشکلی یک سیم ارت را از بدنه ی کولر گازی به زمین متصل کنید، تا جریان برق به سمت زمین انتقال پیدا کند.

اتصال کنتاکت های قطعات الکتریکی کولر گازی

سیم برق داخل کولر گازی جهت تامین برق قطعات مختلف کولر مانند ترموستات، خازن، کمپرسور و فن توسط کنتاکت به قطعات نام برده شده وصل می شود. ممکن است در هنگام جا به جایی کولر گازی کنتاکت های قطعات کولر دچار اتصالی شوند، در این صورت باید تمامی کنتاکت ها را بررسی کنید.

جدا شدن اتصال کابل برق از محل کنتاکت ها

داخل کولر گازی یک جعبه برق وجود دارد که کنتاکت های هر کدام از قطعات کولر به جعبه ی برق وصل می شوند. جدا شدن کابل برق از محل کنتاکت ها می تواند علت برق داشتن بدنه کولر گازی پنجره ای باشد. در صورت بروز چنین مشکلی باید از تعمیر کار کمک بگیرید تا به صورت تخصصی بررسی شود.

علت-برق-داشتن-بدنه-کولر-گازی-پنجره-ای

پیشگیری از برق داشتن بدنه کولر گازی پنجره ای

به این نکته توجه داشته باشید که اندازه ی سیم یا کابل برق باید استاندارد و مناسب باشد.

اتصال بین سیم های کولر گازی باید خیلی محکم باشد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی بهتر است از یک نصاب حرفه ای کولر گازی کمک بگیرید.

رفع برق دار بودن بدنه ی کولر گازی

تا اینجای مقاله به علت برق داشتن کولر و روش های پیشگیری از آن را توضیح دادیم، در این قسمت به روش های رفع برق دار بودن کولر می پردازیم. کنتاکت های قطعات مختلف کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید زیرا اتصالی کنتاکت ها می تواند علت برق داشتن بدنه کولر گازی باشد. برای رفع برق دار بودن بدنه ی کولر حتما از لخت بودن سیم های کابل دستگاه مطلع شوید و برای جلوگیری از این موضوع سیم ها را تعویض کرده یا با چسب برق بپوشانید. همچنین بهتر است تا اتصالات سیم های رابط را نیز بررسی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت تهویه سیتی به بررسی علت برق داشتن بدنه کولر گازی پنجره ای روش های پیشگیری و رفع آن پرداختیم. کولر گازی ممکن است به دلایل مختلفی مانند اتصالی قطعات، فرسودگی سیم های رابط و نشتی برق کمپرسور رخ دهد، در چنین شرایطی بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *