کولرگازی

طرز کار کولر گازی اینورتر و تفات آن با معمولی

طرز کار کولر گازی اینورتر

اسپیلت ها جزو محصولات کاربردی هستند که در هر خانه‌ای به آن‌ها نیاز است. امروزه به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها همه به دنبال کولر گازی کم مصرف هستند. اما تشخیص کولر کم مصرف به چه صورت است؟ به دلیل تنوع زیاد در بین برندها و مدل‌های مختلف کولر انتخاب کولری که برق کمتری مصرف کند مقداری پیچیده می‌باشد. برای رهایی یافتن از هزینه‌های سنگین قبض برق و انتخاب دستگاه مناسب شما باید شناخت کافی در مورد اسپیلت های کم مصرف داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا به این سردرگمی در انتخاب اسپیلت کم مصرف پایان دهید و با طرز کار کولر گازی اینورتر آشنا شوید.

نحوه عملکرد کولر گازی اینورتر به چه صورت است؟

در این قسمت خلاصه‌ای از طرز کار کولر گازی اینورتر را برایتان توضیح می‌دهیم. در کولرهای اینورتر یک گاز بسیار سرد وجود دارد، به وسیله‌ی یک موتور ( کمپرسور) داخل سیکل (لوله ها) جریان دارد. درون این لوله ها چیزی به جز گاز وجود ندارد و به اصطلاح خلأ شده هستند. این گازها از ترکیبات شیمیایی خاصی درست شده و به گاز فریونی معروف هستند. گازهای فریونی با ورود به اواپراتور توسط باد گرمی به کوئل ها برخورد کرده و گرم می‌شوند. در مقابل سرما را به محیط داده و سپس دوباره به کندانسور یا پنل بیرونی بر می‌گردند. هنگام برگشت گاز به دنل بیرونی، یک سری تغییرات بر روی گاز اعمال شده و آماده سازی گازها برای بازگشت به محیط خانه انجام می‌شود. البته تمامی این تغییرات را از مکش گرفته تا پرتاب گاز را کمپرسور انجام می‌دهد.

مقاله مرتبط: کولر گازی چطور کار می کند ؟

نحوه عملکرد کولر گازی اینورتر به چه شکل است؟

مزایای کولرهای گازی اینورتر

با کولرهای گازی کم مصرف در کمترین زمان ممکن به دمای دلخواه خود می‌رسید. در این نوع کولرها کمپرسور بسیار آرام کار می‌کند، به همین منظور دستگاه صدای کمتری خواهد داشت. با توجه به شرایط یکنواخت کمپرسور دما به طور ثابتی با تغییرات جزئی تنظیم می‌شود.

استفاده از گاز مبرد

کولرهایی که دارای گاز مبرد R410a هستند از میزان خنک کنندگی بالاتری برخوردار هستند و بازدهی بهتری نسبت به سایر گازها دارند. یکی از مزیت‌های این گاز ها آسیب نزدن آن‌ها به محیط زیست می‌باشد.

رده انرژی مناسب

این نوع کولرها دارای رده انرژی A هستند که جزو کم مصرف ترین کولرهای گازی قرار می‌گیرند.

برد اینورتر

هرچه برد اینورتر را بیشتر بشناسید با طرز کار کولر گازی اینورتر هم بیشتر آشنا می‌شوید. برد یا کیت اینورتر درون کولر اینورتر به کار رفته است، با تنظیم دور موتور کولر میزان مصرف برق را کاهش می‌دهد به این صورت مصرف بی رویه برق به حداقل میزان خود می‌رسد. سیستم عملکرد برد اینورتر بر اساس دما و اندازه اتاق سرعت کمپرسور را تغییر داده و سپس ظرفیت مناسب را تولید می‌کند. به دلیل تولید ظرفیت مناسب از هدر رفتن آن جلوگیری می‌شود. پس در نتیجه در میابیم که برد اینورتر نقش مهمی در تعیین میزان مصرف انرژی دارد.

مقرون به صرفه

به دلیل کم مصرف بودن اسپیلت اینورتر هزینه‌های ناشی از قبض برق کاهش می‌یابد و نسبت به مدل‌های معمولی مقرون به صرفه هستند.

بیشتر بخوانید: اسپلیت یا اسپیلت ؟ کدام صحیح است؟

خنک کنندگی سریع

کمپرسور کولر معمولی با سرعت ثابتی کار می‌کند، به همین منظور برای خنک کردن اتاق به زمان بیشتری نیاز دارد اما نوع اینورتر می‌تواند با سرعت بالا کمپرسور را راه اندازی کرده و اتاق را سریع تر خنک کند.

مزایای کولرهای گازی اینورتر

چرا کولر گازی اینورتر مصرف برق کمتری دارند؟

بنا به دلایلی کولرهای اینورتر ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر برق مصرف می‌کنند در ادامه به بررسی این دلایل می‌پردازیم.

در سیستم‌های قدیمی زمانی که محیط به اندازه کافی خنک شده است، برد فرمان می‌دهد تا کمپرسور قطع شده و به همین منظور دستگاه نیز به صورت خودکار خاموش می‌شود. در صورت بالا رفتن دمای اتاق برد فرمان روشن شدن دستگاه را می‌دهد. کمپرسور برای روشن شدن به جریان بالای چند آمپری نیاز دارد که همین امر باعث مصرف زیاد برق می‌شود. اما قطعات و کمپرسور به کار رفته در کولرهای اینورتر طوری طراحی شده‌اند که کمپرسور هیچ‌گاه از مدار خارج نشده و مصرف برق کاهش پیدا می‌کند.

به این نکته توجه کنید که میزان قدرت موتور یا دور حرکتی کولر اینورتر به حداقل می‌رسد. در صورت افزایش دمای محیط برای خنک شدن مجدد محیط، برای استارت کار نیاز به جریان بالایی ندارد. در این نوع از کولرها کمپرسورها فرکانسی بوده و قابلیت کم و زیاد شدن دارند. تفاوت های بین گاز کولرهای اینورتر با معمولی وجود دارد که بسیار قابل توجه بوده و نقش مهمی در تولید سرما در بازه زمانی کمتر دارند. گاز R410a موجود در اسپیلت اینورتر از گاز R22 کولرهای معمولی بسیار سردتر است. دمای جوش گاز R22 منفی ۴۱ ولی دمای جوش گاز R410a منفی ۵۲ درجه سانتی گراد می‌باشد.

مقاله مرتبط: برای منزل یا محل کار کولر گازی چندهزار بخریم ؟

چرا کولر گازی اینورتر مصرف برق کمتری دارند؟

مصرف برق کولرهای گازی اینورتر چقدر است؟

اسپیلت های اینورتر با گرید انرژی A کمترین میزان برق را مصرف می‌کنند. این نوع اسپیلت ها با تبدیل برق متناوب به جریان برق مستقیم باعث می‌شود تا دستگاه به صورت تدریجی شروع به کار کند. همین امر باعث می‌شود تا با صدای کمتری داشته و دستگاه با مصرف کم راه اندازی شود.

نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر با معمولی

کولر گازی اینورتر نسبت به مدل‌های معمولی مصرف انرژی پایین تری دارد، همین امر باعث ایجاد محبوبیت در بین مصرف کنندگان شده است. علاوه بر کم مصرف بودن از عملکرد بهتری برخوردار است. اسپیلت های اینورتر دارای گاز مبرد R410a، رده انرژی A و برد اینورتر هستند. کاهش میزان مصرف برق از ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها محسوب می‌شود. بر روی کمپرسور و شناسنامه کولر گازی عنوان Inverter درج شده است. کولرهای اینورتر در مقایسه با نوع معمولی مصرف برق کمتر، لرزش و صدای کمتری دارند. در نوع اینورتر دما در عملکرد سرمایش و گرمایش به صورت یکنواخت می‌باشد.

نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر با معمولی

سخن پایانی

کولرهای اینورتر دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند. صدای کم و عملکرد بسیار خوبی برخوردارند، دارای رده انرژی A بوده و کمترین میزان مصرف انرژی را دارند. برای انتخاب و خرید کولر گازی اینورتر نیاز است تا اطلاعات بیشتر و دقیق تری درباره آن داشته باشید. به همین دلیل در این مقاله ما به طرز کار کولر گازی اینورتر با جزئیات بیشتر پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *