کولرگازی

راهنمایی برای اینکه کولر گازی چندهزار بخریم؟

کولر گازی چند هزار بخریم

شرکت‌های سازنده جهت پاسخگویی به تمامی نیاز مصرف کنندگان کولرهای گازی را در مدل‌ها و ظرفیت‌های مختلف تولید و به بازار عرضه کرده‌اند. یکی از فاکتورهای خرید کولر ظرفیت آن می‌باشد، انتخاب ظرفیت مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در پرداخت هزینه‌های شما تأثیر بسزایی دارد. این موضوع را در نظر داشته باشید که شما ظرفیت اسپیلت را با توجه به میزان فضای مورد نظرتان انتخاب می‌کنید. اولین سؤالی که برای هر خریدار پیش می‌آید این است که کولر گازی چند هزار بخریم، در ادامه بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد.

کولر گازی چند هزار بخریم؟

مهم‌ترین بخش در خرید کولر گازی ظرفیت خنک کنندگی دستگاه است. برای پاسخ به این سؤال که کولر چند هزار بخریم بهتر است در ابتدا با واحد اندازه گیری کولر گازی، انواع ظرفیت دستگاه، نحوه محاسبه ظرفیت و عوامل تأثیر گذار در انتخاب ظرفیت آشنا شوید تا بهتر بتوانید ظرفیت مناسب با فضای خود را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با واحد اندازه گیری ظرفیت کولر در ادامه با ما همراه باشید.

کولر چند هزار بخریم

واحد اندازه گیری ظرفیت کولر گازی

ظرفیت کولر گازی بر حسب BTU/H بی تی یو بر ساعت  ( British Thermal Unit)اندازه گیری می‌شود. در اصل واحد اندازه گیری تأسیسات حرارتی و برودتی می‌باشد. این مقدار هرچه بیشتر باشد به معنای توان بیشتر سرمادهی کولر گازی است. هر بی تی یو نشان دهنده‌ی میزان گرمایی که یک پوند آب در اثر فشار یک اتمسفر می‌تواند به میزان یک درجه افزایش دهد، برای درک بهتر خدمتتان بگوییم که می‌تواند ۵۰ درجه فارنهایت را به ۵۱ درجه فارنهایت برساند. این واحد اندازه گیری به صورت مضرب هزار نشان داده می‌شود. مهم‌ترین بخشی که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید میزان سرمایش دستگاه در واحد زمان است.

برخی فکر می‌کنند هرچه مقدار این واحد بیشتر باشد، میزان سرمای وارد شده بر محیط نیز بیشتر می‌شود. هرچه میزان واحد اندازه گیری ظرفیت بیشتر باشد، کولر باد خنک تری را پخش می‌کند. اگر ظرفیت از سطح نیاز شما بیشتر باشد علاوه بر متحمل شدن هزینه‌ی اضافی، در این صورت مجبور هستید پی در پی کولر را خاموش کنید تا هوا از چیزی که هست سرد تر نشود.

کدام ظرفیت کولر گازی برای چه متراژی

در این قسمت به این موضوع می‌رسیم که برای منزل یا مکان‌های مختلف کولر گازی چند هزار بخریم. در ابتدا ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که کولر گازی از چند هزار شروع میشه؟ اگر فضای خانه شما ۱۵ متر مربع است، کولرهایی با ظرفیت ۹۰۰۰ مناسب می‌باشد، لازم به ذکر است که ظرفیت کولرهای گازی از ۹۰۰۰ شروع شده تا ۲۴۰۰۰ الی بالا تر ادامه داشته و بستگی به نوع کولر نیز دارد. اگر فضای شما بین ۲۰ تا ۳۰ متر مربع باشد کولرهایی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ برای این فضا مناسب هستند. برای مکان‌هایی بین ۳۰ تا ۴۵ متر مربع ۱۸۰۰۰ بی تی یو، چنانچه فضا بین ۴۵ تا ۶۰ متر مربع باشد کولر گازی با ظرفیت ۲۴۰۰۰ بی تی یو تهیه کنید. در صورتی که شما فضای بزرگ‌تری در منزل دارید از کولر با ظرفیت بالا و برای فضاهای کوچک‌تر کولرهایی با ظرفیت کمتر انتخاب کنید.

مثلاً در منازلی که کل مساحت آن بین ۶۰ تا ۷۵ متر باشد از کولر ۳۰۰۰۰ استفاده می‌کنند. در آخر به این نکته نیز توجه داشته باشید که در مناطق گرمسیری از کولر با ظرفیت بالاتر استفاده می‌شود. همچنین در سوله‌ها، مساجد، انبار ها و نمایشگاه‌ها کولر گازی های ایستاده با ظرفیت‌های بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کولر-گازی-چند-هزار-بخرم

فاکتورهای مهم برای انتخاب ظرفیت مناسب

یکی از سؤالاتی که ذهن خریدار را به خود مشغول می‌کند این است که کولر گازی چند هزار بگیرم، این که کولر گازی چند هزار خوبه؟ بستگی به مواردی مانند نور گیر بودن فضا، میزان رفت و آمد، دستگاه‌های گرما زا و ارتفاع سقف دارد.

نور گیر بودن فضا

اگر در اکثر موارد فضای شما تاریک بوده و از نور آفتاب کمتری بر خوردار است. بر اساس توضیحات داده شده در قسمت محاسبه ظرفیت، ظرفیت مناسب را انتخاب کنید اما اگر فضای شما نور گیر است میزان ۱۰۰۰ بی تی یو به ظرفیت فعلی دستگاه اضافه کنید.

میزان رفت و آمد

میزان رفت و آمد بر روی مقدار ظرفیت تأثیر بسزایی دارد، اگر میزان رفت و آمد در اتاق زیاد باشد باید کولر گازی با ظرفیت بالا تهیه کنید.

دستگاه‌های گرما زا

اگر قرار است کولر گازی را در نزدیکی دستگاه یا فضاهای گرما زا مانند آشپزخانه یا اجاق گاز قرار دهید، در این صورت باید کولر با ظرفیت بالا انتخاب کنید.

ارتفاع سقف

ارتفاع اکثر فروشگاه‌ها یا مغازه ها بیشتر از ۳ متر می‌باشد، در صورتی که چنین مغازه‌ای با چنین ارتفاعی دارید حتماً از کولرهایی با ظرفیت بالا استفاده کنید.

حتما سر بزنید: خرید کولر گازی ایران رادیاتور در طرفیت های مختلف

کولر گازی چند هزار خوبه

محاسبه ظرفیت کولر گازی برای اماکن مختلف

جهت محاسبه‌ی ظرفیت باید مساحت فضا در نظر گرفته شود. برای هر قسمت از فضای خالی ساختمان به ازای هر متر مربع از متراژ فضا ۴۰۰ تا ۶۰۰ بی تی یو ظرفیت در نظر می‌گیرند، در صورتی که سقف اتاق نور گیر باشد باید این مقدار را افزایش داد یعنی به ازای هر متر مربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی تی یو در نظر گرفته شود. به طور مثال اگر مساحت فضای مورد نظر شما ۳۰ متر مربع با سقف نور گیر باشد، با در نظر گرفتن حد بالای این تخمین ظرفیت مناسب کولر گازی برای این حجم از فضا ۲۴۰۰۰ بی تی یو می‌باشد.

ظرفیت کولر گازی مناسب برای مکان‌های مسکونی

اگر می‌خواهید برای منزل خود کولر تهیه کنید پس از اندازه گیری متراژ خانه آن را در عدد ۴۰۰ ضرب کنید، در این صورت ظرفیت مناسب کولر گازی برای خانه شما به دست می‌آید. به طور مثال اگر متراژ خانه‌تان ۶۰ متر است، ۶۰ متر را در عدد ۴۰۰ ضرب کرده و عدد ۲۴۰۰۰ به دست می‌آید. بنابراین ظرفیت مناسب برای خانه میزان ۲۴۰۰۰ بی تی یو می‌باشد. البته برای بهتر شدن جریان هوا می‌توانید دو عدد کولر گازی تهیه کنید(یک 18000 و یک 9000) یکی را در پذیرایی و دیگری را در یکی از اتاق‌ها بگذارید. برای منزل توصیه ما به شما کولر گازی هایسنس و تراست می‌باشد.

ظرفیت BTU/H – مساحت ( متر مربع )

۱۲۰۰۰ مناسب برای مساحت ۲۰ تا ۳۰ متر مربع

۱۸۰۰۰  مناسب برای مساحت ۳۰ تا ۴۵ متر مربع

۲۴۰۰۰  مناسب برای مساحت ۴۵ تا ۶۰ متر مربع

۳۰۰۰۰  مناسب برای مساحت ۶۰ تا ۷۵ متر مربع

۳۶۰۰۰  مناسب برای مساحت ۷۵ تا ۹۰ متر مربع

۴۸۰۰۰ مناسب برای مساحت۹۰ تا ۱۲۰ متر مربع

ظرفیت کولر گازی مناسب برای مکان‌های اداری

برای مکان‌های اداری متراژ محل مورد نظر را در عدد ۵۵۰ ضرب کنید تا ظرفیت مناسب با محیط اداری شما به دست بیاید. در مکان‌های مسکونی و اداری به دلیل رفت و آمد کمتر از کولرهای گازی اینورتر استفاده کنید.

ظرفیت BTU/H – مساحت ( متر مربع )

۱۸۰۰۰  مناسب برای مساحت۲۰ تا ۳۰ متر مربع

۲۴۰۰۰ مناسب برای مساحت ۳۰ تا ۴۵ متر مربع

۳۰۰۰۰ مناسب برای مساحت ۴۵ تا ۶۰ متر مربع

۳۶۰۰۰ مناسب برای مساحت ۶۰ تا ۷۵ متر مربع

۴۸۰۰۰ مناسب برای مساحت ۷۵ تا ۹۰ متر مربع

۶۰۰۰۰ مناسب برای مساحت ۹۰ تا ۱۲۰ متر مربع

حتما سر بزنید: خرید کولر گازی گرین در مدل های مختلف ایستاده، دیواری و …

"</p

ظرفیت کولر گازی مناسب برای مغازه ها

درصورتی که می‌خواهید برای مغازه کولر گازی تهیه کنید، باید متراژ مغازه را در عدد۷۰۰ ضرب کنید تا به میزان ظرفیت مناسب مغازه برسید.

BTU/H – مساحت ( متر مربع )

۲۴۰۰۰ برای مساحت ۲۰ تا ۳۰ متر مربع

۳۶۰۰۰ برای مساحت ۴۰ تا ۵۰ متر مربع

۴۸۰۰۰ برای مساحت ۶۰ تا ۷۰ متر مربع

۶۰۰۰۰ برای مساحت ۸۰ تا ۹۰ متر مربع

ظرفیت کولر گازی مناسب برای مکان های شلوغ

در مغازه ها و مکان‌های شلوغ به دلیل رفت و آمد زیاد بهتر است از کولر گازی های معمولی استفاده کنید.

ظرفیت BTU/H – مساحت ( متر مربع )

۱۸۰۰۰ برای مساحت ۲۰ تا ۲۵ متر مربع

۳۶۰۰۰ برای مساحت ۳۵ تا ۴۰ متر مربع

۴۸۰۰۰ برای مساحت ۵۰ تا ۶۰ متر مربع

۶۰۰۰۰ برای مساحت ۷۰ متر مربع

۱۰۰۰۰۰ برای مساحت ۸۰ متر مربع به بالا

سخن پایانی

در این مقاله دریافتیم که با توجه به متراژ فضای مورد نظر ظرفیت مناسب را انتخاب کنیم. هدف سایت تهویه سیتی از نوشتن این مقاله تقویت مهارت شما در انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی  برای مکان‌های مختلف مانند منزل یا مغازه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *