کولرگازی

چرا کولر گازی باد گرم می‌زند؟علت آن چیست؟

چرا-کولر-گازی-باد-گرم-می-زند

کولر گازی سرما یا گرمای محیط‌های مختلف را تأمین می‌کند. زمانی که متوجه باد گرم کولر خود شدید، اولین کار خاموش موش کردن دستگاه است. در ابتدا خاموش کردن دستگاه منطقی ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید زیرا نمی‌دانید علت بروز چنین مشکلی بابت خرابی کدام قطعه از کولر است، ممکن است کار کردن کولر باعث خرابی بیشتر در قطعه آسیب دیده شود و هزینه‌های هجومی به بار بیاورد. در ادامه به مواردی که چرا کولر گازی باد گرم می زند می‌پردازیم.

چرا کولر گازی باد گرم می زند؟

برای پاسخ به این سؤال که چرا کولر گازی باد گرم می زند، نیاز است تا علت باد گرم کولر گازی را مورد بررسی قرار دهیم. معیوب بودن یا بروز ایراد در برخی قطعات کولر مانند خازن، برد، کمپرسور، ترموستات و مسیر لوله‌ها می‌تواند بخشی از دلایل باد گرم اسپیلت باشد.

بیشتر بخوانید: اسپلیت یا اسپیلت ؟ کدام صحیح است؟

علت باد گرم کولر گازی

تنظیم ریموت کنترل کولر گازی

امروزه بیشتر از دستگاه‌هایی که عملکرد سرمایشی و گرمایشی باهم دارند استفاده می‌شود و نیاز مصرف کننده را در فصل گرما و سرما بر طرف می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از ریموت کنترل کولر نوع عملکرد دستگاه را از روی حالت سرد Cool بر روی حالت گرم Heat قرار دهید، تغییر عملکرد کولر با دکمه‌ی Mode امکان پذیر می‌باشد. ممکن است در فصل گرما دستتان بر روی دکمه‌ی تغییر حالت خورده باشد و دستگاه به جای باد خنک باد گرم بزند. در صورت بروز چنین اتفاقی از طریق گزینه‌ی Mode حالت دستگاه تان را تغییر دهید.

چرا کولر گازی با خرابی ترموستات باد گرم می زند؟

شما این امکان را دارید تا دمای دلخواه خود را از طریق ریموت کنترل بر روی دستگاه اعمال کنید، به این صورت که دما را با توجه به نیاز خود کم یا زیاد کنید. در برخی مواقع میزان دمای اعمال شده به ترموستات مناسب نبوده و همین امر باعث می‌شود تا کولر نتواند دمای محیط را به حد مطلوب شما برساند.اگر با پایین آوردن دما محیط خنک نمی‌شود ممکن است به دلیل خرابی ترموستات باشد. در چنین مواقعی ترموستات نمی‌تواند تغییر دما را تشخیص دهد. بنابراین توجه داشته باشید یکی از اجزایی باید توسط تعمیر کار مورد بررسی قرار گیرد ترموستات کولر است.

معیوب بودن برد کولر گازی

وظیفه‌ی فرمان دادن به اجزای مختلف کولر بر عهده‌ی برد آن است. در صورتی که برد دستگاه به درستی به سایر اجزا فرمان ندهد، در نهایت اجزای مختلف نیز به درستی عمل نخواهند کرد همین امر باعث بروز مشکل در عملکرد دستگاهتان می‌شود. اگر این سؤال برایتان پیش آمد که چرا کولر گازی باد خنک نمی‌زند، ممکن است به این دلیل باشد که برد دستگاه فرمان درستی به قطعات مختلف مانند فن یا ترموستات نمی دهد.

چرا کولر گازی باد خنک نمی زند

سوختن خازن کولر گازی و علت باد گرم آن

خازن که یکی از قطعات مهم کولر محسوب می‌شود، در نظر داشته باشید علت این که چرا کولر گازی خنک نمی کند ممکن است سوختگی خازن باشد. در چنین مواقعی از تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

شکستگی مسیر لوله‌ها

همان‌طور که در مقاله‌ی کولر گازی چطور کار می‌کند مطالعه کردید، دو پنل داخلی و خارجی کولر به وسیله‌ی لوله‌های مسی به یکدیگر متصل شده‌اند. در برخی مواقع ممکن است تعمیرات ساختمانی یا سقوط اجسام سنگین رو آن‌ها باعث شکستن لوله‌ها شود. در صورت شکستن لوله خاک و ذرات ساختمانی لوله را مسدود می‌کند. به دلیل انسداد لوله ورود بی کیفیت هوا باعث می‌شود تا باد خروجی نیز کیفیت کافی را نداشته باشد. اگر هنگام نصب کولر اندازه‌ی لوله‌ها به درستی انتخاب نشده باشد، همین امر می‌تواند از عوامل تأثیر گذار در میزان بازدهی و کیفیت باد دستگاه باشد.

نقش خراب شدن کمپرسور در باد گرم کولر

به نظر شما علت اینکه کولر گازی باد گرم میزند چیست؟ یکی از دلایل آن می‌تواند خرابی کمپرسور دستگاه باشد زیرا کمپرسور از مهم‌ترین قطعات کولر گازی است. یکی از نشانه های خرابی کمپرسور باد گرم کولر گازی به جای باد خنک است. در قسمت‌های بالا گفته شد که در صورت باد گرم زدن کولرتان سریعاً آن را خاموش کنید زیرا ممکن است کمپرسور دچار مشکل شده باشد. اگر با احتمال خرابی کمپرسور کولر همچنان به کار کردن خود ادامه دهد ممکن است منجر به سوختگی کمپرسور شود.

نقش سوختن فن یا موتور فن در باد گرم کولر گازی

فن کولر گازی با چرخش پره‌ها هوا تولید می‌کند، اگر به هر دلیلی این قطعه خراب شود هیچ بادی تولید نمی‌کند در نتیجه همین امر می‌تواند یکی از دلایل باد گرم کولر باشد، در صورت خرابی فن یا موتور فن نیاز به تعمیر متخصص است.

علت اینکه کولر گازی باد گرم میزند چیست

چرا کولر گازی باد گرم می زند؟ کم بودن مقدار گاز موجود در کولر

کم بودن گاز دستگاه باعث می‌شود تا کولر گازی باد گرم بزند، مقدار گاز در کولر از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه داشته باشید. وجود نشتی در لوله‌ها یا شارژ گاز به اشتباه عواملی که باعث کم شدن گاز در اسپیلت می‌شوند. بهتر است قبل از راه اندازی کولر از سرویس کار بخواهید تا مقدار گاز دستگاه را بررسی کرده و نسبت به شارژ گاز اقدام کند. به همین منظور دیگر مجبور نیستید در اوج گرما به علت عدم شارژ از کولر استفاده نکنید.

سرویس نشدن پنل خارجی کولر گازی

اسپیلت ها نیاز به سرویس و نگهداری دارند، البته سرویس کردن کولرهای گازی مهم‌تر از سایر لوازم برقی است. یکی از رایج ترین دلایل گرم بودن باد کولر عدم سرویس این دستگاه است.

مسدود شدن سوراخ‌های فیلتر پنل داخلی

ممکن است در اثر گرد و خاک سوراخ‌های فیلتر پنل داخلی مسدود شود، به همین منظور جریان هوا نسبت به قبل کند و ضعیف‌تر می‌شود. همین امر باعث برفک زدن کویل های خنک کننده شده و مسیر جریان هوا بیشتر مسدود می‌شود. زمانی که باد از مسیر کویل های خنک کننده به راحتی عبور نکند باد خروجی گرم خواهد بود. اگر کولر باد گرم می‌زند ممکن است به دلیل کثیفی بیش از حد فیلترها باشد، در این صورت آن‌ها را تمیز کنید شاید مشکل شما حل شود و نیازی به پرداخت هزینه تعمیرات نباشد.

چرا کولر گازی باد گرم می زند؟ ظرفیت نامناسب کولر گازی

اگر ظرفیت کولر نسبت به متراژ فضای شما کم باشد ممکن است کولر گازی خنک نکند. در چنین مواقعی باید بدانید که دستگاه شما مشکلی ندارد فقط قدرت کافی برای خنک کردن فضای مورد نظرتان را ندارد. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید مقاله‌ی کولر گازی چند هزار بخریم را مطالعه کنید.

چرا کولر گازی خنک نمی کند

پوشیده شدن کندانسور

در فصل سرما مصرف کنندگان با کاور روی کندانسور یا یونیت خارجی کولر را می پوشانند تا مانع بارش برف و باران بر روی دستگاه شوند. امکان دارد با شروع فصل گرما باز کردن پوشش دستگاه را فراموش کنند. همین امر باعث می‌شود تا کاربر با خود بگوید چرا کولر گازی باد گرم می زند؟ زیرا با وجود کاور کمپرسور نمی‌تواند گرمای تولید شده توسط گاز را خارج کند. کمپرسور باید با ولتاژ بالا راه اندازی شود اگر روی ولتاژ پایین برود آمپر می‌کشد و اورلود می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله توضیح دادیم که چرا کولر گازی باد گرم می زند. امیدواریم بعد از خواندن این مطلب با آگاهی بیشتر در صورت بروز مشکل در عملکرد اسپیلت خود آن را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات کنید. خوشحال می‌شویم تا تجربیات خود را در سایت تهویه سیتی با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *