کولرگازی

چرا از پنل کولر گازی آب می ریزد؟

چرا کولر گازی آب می دهد

هنگام آیا شما هم به دنبال این هستید که چرا کولر گازی آب میده؟ یکی از شایع ترین مشکلاتی که در کولر گازی ها تحت عنوان آبریزی کولرها به دلیل مشکلات فنی، تخلیه نشدن صحیح آب، نصب نادرست یا شرایط محیطی رخ می‌دهد. در ادامه به دلایل مختلف آبریزی کولر گازی و راهکارهایی برای رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

رطوبت کولر گازی چطور به وجود می‌آید؟

گازها در ابتدا به حالت گاز بوده و با شروع به کار کردن کولر گازی وارد لوله‌ی اواپراتور شده و از حالت گاز به حالت مایع در می‌آیند. این فرایند باعث سرد شدن لوله‌های اواپراتور می‌شود. در این فرایند دما به صفر درجه نیز می‌رسد. دمای اتاق گرم بین ۲۵ تا ۳۰ درجه است، کویل ها و فین‌ها رطوبت هوا را از محیط گرفته و به شکل آب از خود خارج می‌کنند. شما می‌توانید این کار را به کمترین یا بیشترین میزان ممکن برسانید. رطوبت جمع شده بر روی فین‌ها به مایع تبدیل شده و داخل ناودانی ریخته می‌شوند. توسط لوله درین یا تخلیه به بیرون منتقل می‌شود اما به دلایل مختلفی ممکن است آب از مسیر اصلی خروجی خود خارج شود به این صورت چنین اتفاقی علت آب دادن کولر گازی از پنل است و به اصطلاح کولر دچار آبریزی می‌شود.

چرا کولر گازی آب میده؟

بنا به دلایل مختلفی امکان دارد که دستگاه شما دچار آبریزی شود، در ادامه علت‌های مختلفی که ممکن است باعث ایجاد آبریزی در اسپیلت شما شوند را بررسی می‌کنیم.

شکستن سینی یا قاب ناودانی

شکستن سینی با قاب ناودانی از دلایل آبریزی کولر گازی می‌باشد. عدم نصب پنل یا بالانس نبودن فن بلوور داخلی، به مرور  موجب لرزش پنل داخلی شده و در نهایت باعث شکستن سینی ناودانی می‌شود. در صورت شکستن سینی ناودانی در بالای قابی که فن بلوور قرار دارد یک ترک بسیار ریزی ایجاد خواهد شد. آب خارج شده از این ترک کثیف بوده و به مرور زمان باعث سیاه شدن این ترک می‌شود، در نتیجه ترک را کاملاً مشاهده خواهید کرد.

کثیف شدن کندانسور

کندانسور در فضای بیرونی قرار دارد، به همین دلیل در معرض آلودگی و گرد و خاک است. در صورت کثیف شدن سیم پیچ‌ها کندانسور دچار گرفتگی شده و آب در کولر تجمع پیدا می‌کند. جهت اطلاع بیشتر از نحوه عملکرد کولر گازی به مقاله‌ی کولر گازی چطور کار می‌کند مراجعه کنید.

بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب

خروجی سینی تخلیه آب همان ناودانی کولر است، آب حاصل از رطوبت در ناودانی تجمع پیدا کرده و از طریق لوله‌ها به بیرون هدایت می‌شود. لجن، پرز، گرد و خاک عوامل بسته شدن این خروجی می‌باشند. در صورت بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب از مسیر خود خارج شده و از کولر چکه خواهد کرد.

کم بودن مقدار گاز

مقدار گاز موجود در دستگاه شما تأثیر بسزایی در عملکرد سرمایشی آن دارد. عدم وجود گاز کافی بر روی عملکرد دستگاه تأثیر گذاشته و آن را مختل می‌کند. در نهایت باعث یخ زدن کولر می‌شود، یخ زدگی کولر باعث ریختن آب از کولر گازی می‌شود.

عدم عایق بودن لوله‌های کولر گازی

عایق نبودن لوله‌ها به خصوص لوله‌ی زیر یونیت داخلی از دلایل بروز آبریزش اسپیلت است. از آن جایی که لوله‌های کولر گازی بسیار خنک هستند اگر نتوانید آن‌ها را با عایق بپوشانید رطوبت هوا را به خود جذب می‌کنند. به همین منظور ریزش آب به صورت قطره قطره صورت می‌گیرد. آیا تا به حال برایتان پیش آمده کولر شما باد گرم بزند؟ چه دلایلی باعث می‌شود تا کولر باد گرم بزند؟ می‌توانید پاسخ این سؤالات را در مقاله‌ی چرا کولر گازی باد گرم می‌زند مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: اسپلیت یا اسپیلت ؟ کدام صحیح است؟

عدم قرار گیری لوله درین در جای مناسب

عدم قرار گیری لوله درین در جای مناسب، تا خوردگی یا مسدود شدن لوله درین با گرد و خاک باعث سرازیر شدن آب از کولر می‌شود. بهتر است یک سری نکات را رعایت کنید. شلنگ تخلیه باید دارای شیب ملایمی برای تخلیه داشته باشد، در صورت رعایت نکرد این شیب به مرور مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

مسدود شدن فیلتر هوا

یکی از علت‌های این که چرا کولر گازی آب میده مسدود یا خراب شدن فیلتر هوا می‌باشد. با خرابی یا انسداد فیلتر هوا، هوا از دریچه به خوبی عبور نکرده و رطوبت موجود در هوا یخ می‌زند. با خاموش شدن کولر یخ‌های به وجود آمده در فیلتر ذوب شده و سرازیر می‌شوند.

راه های جلوگیری از ریختن آب از کولر گازی

اگر شما هم درگیر این موضوع هستید که چرا کولر گازی از داخل آب میده در این قسمت به روش‌هایی برای رفع این مشکل می‌پردازیم.

باز کردن پنل برای رفع آبریزی کولر گازی

برای رفع آبریزش کولر گازی می‌توانید به دو روش اقدام به باز کردن پنل کنید. در روش اول با باز کردن قاب جلویی پنل به زیر آن دسترسی پیدا کنید، در اکثر کولرها با انجام این کار می‌توانید لوله تخلیه را مشاهده کرده و سرویس کنید. هنگام بستن قاب پنل بسیار دقت داشته باشید زیرا در صورت شکستن خارهای قاب پنل صدای آزار دهنده ای تولید می‌شود.

در روش دوم شما می‌توانید خار ها یا دکمه های زیرین پنل را باز کرده و پنل داخلی کولر را از سمت پایین به صورت ۷۰ درجه به سمت بالا بلند کنید. در مرحله بعد با استفاده از یک انبردست یا هر وسیله‌ی دیگری که اهرم باشد، آن را ثابت نگه داشته و کار خود را با لوله تخلیه انجام دهید. پس از انجام کار پنل را به حالت اولیه برگردانید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای جلوگیری از شکستن پنل آن را بیش از حد بلند نکنید.

استفاده از پمپ درین برای رفع ریختن آب از کولر

یکی از روش‌های رفع آبریزی کولر استفاده از پمپ‌های درین می‌باشد، این پمپ در زیر پنل کولر گازی نصب می‌گردد و آب را به بیرون انتقال می‌دهد. آب به وجود آمده از تعریق اواپراتور در یونیت داخلی درون سینی در زیر دستگاه تجمع پیدا می‌کند. در صورتی که امکان دفع آب ممکن نباشد با قرار گیری پمپ مناسب می‌توان آب را به مسیر درستی هدایت کرد.

سخن پایانی

در این مطلب به این سؤال که چرا کولر گازی آب میده به طور کامل پاسخ داده شد، تهویه سیتی با به اشتراک گذاری این مقاله سعی داشته است تا شما اطلاعات کافی راجب آبریزی کولر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *